Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cudzoziemcy

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uwaga:
Ta strona zawiera informacje DOTYCZĄCE ZESZŁOROCZNEJ REKRUTACJI

Aby zapoznać się z obowiązującymi w rekrutacji na rok akademicki 2020/21 zasadami kwalifikacji, terminami i wymaganymi dokumentami, odwiedź naszą stronę w terminie późniejszym.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krok po kroku – przewodnik po rekrutacji

Krótki przewodnik po rekrutacji na studia drugiego stopnia dla cudzoziemców. Koniecznie zapoznaj się z zawartymi w nim informacjami.

KROK 1: przygotuj się do rekrutacji

⇢ W systemie ERK znajdź studia dla siebie i sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić.

Wejdź na stronę www.erk.uj.edu.pl i w katalogu po lewej stronie znajdź interesujące cię studia. W karcie studiów znajdziesz informacje dotyczące zasad rekrutacji na ten kierunek, terminy, opłaty oraz odnośniki do stron internetowych, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o samych studiach.

KROK 2: załóż konto w systemie ERK

Żeby zarejestrować się na studia, potrzebujesz swojego konta w systemie ERK. Konto zakłada się na dany rok akademicki. Znajdź w prawym górnym rogu odnośnik „załóż konto” i postępuj zgodnie z instrukcjami.

⇢ Wypełnij formularze w koncie.

Uzupełnij informacje dotyczące twoich danych osobowych i wykształcenia. Pamiętaj, że należy podać poprawny adres e-mail i numer telefonu: to pozwoli na aktywację konta i skuteczne przekazywanie ważnych informacji dotyczących rekrutacji.

KROK 3: zarejestruj się na studia

Najpierw sprawdź terminy rekrutacji. Pamiętaj, że możesz wziąć udział dopiero w naborze, w którym do wpisu na studia będziesz posiadać komplet wymaganych dokumentów. Niektóre dokumenty (jak na przykład dyplom studiów wyższych) mogą być wymagane w wersji elektronicznej już na etapie rejestracji. Przed zarejestrowaniem się na wybrany kierunek zapoznaj się z harmonogramem rekrutacji.

Kiedy rozpocznie się rejestracja, pora na najważniejszy krok: po zalogowaniu do konta ERK znajdź studia, na które chcesz aplikować i kliknij przycisk „Zarejestruj się”. Postępuj zgodnie z instrukcjami. Po przejściu wszystkich formularzy zobaczysz kartę twojej rejestracji.

⇢ Potwierdź rejestrację.

Żeby twoja rejestracja była brana pod uwagę, musisz ją najpierw potwierdzić. Potwierdzenie rejestracji polega na wpłaceniu opłaty rekrutacyjnej – zrób to koniecznie przed zakończeniem okresu rejestrowania się na studia. Dla każdej rejestracji otrzymasz osobny numer rachunku bankowego do wpłaty. Znajdziesz go w karcie swojej rejestracji, w zakładce „opłaty”.

UWAGA! Pamiętaj, że opłatę należy zapłacić wyłącznie w walucie, którą wybrałeś podczas rejestracji (PLN/EUR/USD), w przeciwnym wypadku pieniądze do nas nie dotrą!

Na niektóre studia w językach obcych do potwierdzenia rejestracji wymagane jest przesłanie skanów dokumentów, których listę znajdziesz w karcie studiów. Zwykle jest to podanie ERK pobrane z konta oraz świadectwo ukończenia szkoły wraz z tłumaczeniem.

KROK 4: upewnij się, że spełniłeś kryteria kwalifikacji

Studia w języku polskim:

W harmonogramie naboru, w którym bierzesz udział sprawdź termin rozmowy kwalifikacyjnej. Szczegółowe informacje dotyczące godziny i miejsca rozmowy znajdziesz w swoim koncie kilka dni przed wyznaczonym terminem. Przystąpienie do rozmowy jest obowiązkowe i na jej podstawie zostanie ustalony Twój wynik rekrutacji. Terminu rozmowy nie można zmienić, a nieprzystąpienie do niej będzie skutkować otrzymaniem 0 punktów. Na rozmowę koniecznie weź ze sobą dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty (dotyczy obywateli Unii Europejskiej).

Studia w językach obcych:

Wynik rekrutacji na niektóre studia zostanie ustalony na podstawie analizy dokumentów, które przesłałeś dla potwierdzenia rejestracji, ale na wiele kierunków obowiązuje dodatkowo rozmowa kwalifikacyjna. Szczegółowe informacje dotyczące godziny i miejsca rozmowy znajdziesz w swoim koncie kilka dni przed wyznaczonym terminem. Przystąpienie do rozmowy jest obowiązkowe, a jeśli na dane studia jest ona jedynym kryterium kwalifikacji, nieprzystąpienie do niej będzie skutkować otrzymaniem 0 punktów. Na rozmowę koniecznie weź ze sobą dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty (dotyczy obywateli Unii Europejskiej).

Wszystkie studia:

Jeśli nie masz możliwości przyjazdu do Polski na rozmowę wstępną, możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie rozmowy zdalnej przez Skype, jednak nie później niż ostatniego dnia rejestracji w danym naborze. Skontaktuj się w tej sprawie z Działem Rekrutacji na Studia (dotyczy studiów języku polskim) lub jednostką przyjmującą dokumenty do potwierdzenia rejestracji (dotyczy studiów w języku obcym).

KROK 5: sprawdź wyniki rekrutacji

W dniu ogłoszenia listy rankingowej w koncie ERK znajdziesz informację o tym, czy udało ci się dostać na studia. Szukaj jej w zakładce „moje rejestracje na studia”. Całą listę rankingową znajdziesz w karcie studiów w zakładce „wyniki”.

KROK 6: wpisz się na studia

Wszystkich przyjętych na studia od zostania studentami UJ dzieli już tylko jedna formalność: wpis na studia. Wypełnij formularz z dodatkowymi, wymaganymi od studentów, danymi w koncie ERK („dane do wpisu”), wydrukuj podanie z zakładki „wymagane dokumenty”, podpisz je na wszystkich stronach i z kompletem wymienionych w nim dokumentów udaj się do Działu Rekrutacji na Studia lub, dla studiów w językach obcych, do jednostki prowadzącej studia. Pamiętaj, że musisz zrobić to we wskazanym terminie, inaczej miejsce przepadnie! Więcej informacji na temat wpisu na studia znajdziesz tutaj.

Krok 7*: wykonaj badania u lekarza medycyny pracy

* dotyczy tylko niektórych studiów

Przy wpisie na niektóre studia otrzymasz skierowanie na badania lekarskie u lekarza medycyny pracy. Umów się na wizytę, a otrzymane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów dostarcz do swojego sekretariatu. Tu znów musisz przestrzegać wyznaczonego terminu, inaczej możesz zostać skreślony ze studiów.