Podstawą ustalenia kolejności kandydatów na listach rankingowych są wyniki kwalifikacji obliczane na podstawie elementów kryteriów kwalifikacji wymienionych poniżej (ocen i egzaminów wstępnych). W przypadku wybranych studiów niestacjonarnych, dla których nie określa się liczbowego wyniku kwalifikacji, warunkiem przyjęcia na studia jest łączne spełnienie następujących warunków: dokonanie i potwierdzenie zgłoszenia w systemie oraz wpis na studia.
Obliczanie wyniku kwalifikacji na podstawie ocen i egzaminów wstępnych na studia w języku polskim
Wyniki kandydatów w rekrutacji na studia drugiego stopnia obliczane są na podstawie ustalanych osobno dla każdych studiów kombinacji ośmiu elementów.
Możliwe elementy to:
- Ocena na dyplomie
- Ocena z pracy dyplomowej
- Ocena z egzaminu dyplomowego
- Średnia ze studiów
- Wynik rozmowy kwalifikacyjnej
- Wynik testu
- Wynik egzaminu pisemnego
- Dodatkowy element (np. dla chemii – wynik egzaminu EChemTest)
Odrębnie dla każdych studiów drugiego stopnia określony jest zestaw kierunków lub dziedzin nauki, których absolwenci mogą ubiegać się o przyjęcie na pierwszy rok.
Do podjęcia wybranych studiów może być również wymagane wcześniejsze zrealizowanie odpowiedniego minimum treści programowych w określonej dziedzinie lub kierunku bądź spełnienie innego kryterium formalnego, przez rekrutacją sprawdź te informacje na stronie.
Kryteria kwalifikacji mogą ponadto w różny sposób traktować wyniki uzyskane przez kandydatów w zależności od tego, do jakiej dziedziny nauk lub grupy kierunków należy posiadany przez nich dyplom. Kandydat podczas dokonywania zgłoszenia w systemie podaje, jakim dyplomem będzie się posługiwał w rekrutacji. Musi to być ten sam dyplom, który następnie zostanie dostarczony przy wpisie.
Studia w językach obcych
Poszczególne programy studiów prowadzonych w językach obcych mają indywidualne kryteria kwalifikacji. Wynik jest obliczany w oparciu o różne elementy, jak na przykład: list motywacyjny, ocena dotychczasowych doświadczeń naukowych, listy referencyjne czy też rozmowa wstępna. Szczegóły dotyczące wymagań na poszczególne programy znajdują się w kartach studiów.
Oceny: na dyplomie, z pracy dyplomowej, z egzaminu dyplomowego, średnia ze studiów
Kandydat sam uzupełnia w koncie dane na temat uzyskanych ocen. Dotyczy to również absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Informacje o ocenach na dyplomie nie są pobierane z USOS i trzeba je wprowadzić samodzielnie.
Średnia ocen ze studiów, podobnie jak pozostałe dane o wynikach, podawana jest zawsze przez kandydata; ani Dział Rekrutacji na Studia, ani sekretariaty przyjmujące dokumenty od kandydatów nie zajmują się obliczaniem średniej dla kandydatów spoza UJ. Jeśli informacji o średniej nie ma w suplemencie do dyplomu, należy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie wydane przez uczelnię. Może nim być np. wydruk z USOS lub innego systemu obsługi studiów zawierający informacje o średniej (lub innej branej pod uwagę ocenie) i potwierdzone przez uczelnię.
Podane w koncie informacje o uzyskanych ocenach kandydat potwierdza dyplomem oraz wydanym przez uczelnię dokumentem, na którym znajdują się uwzględniane wyniki (np. zaświadczeniem o ukończeniu studiów wyższych wydanym w sekretariacie uczelni, zrzutem ekranu z USOS czy innego systemu obsługi studiów potwierdzonym przez uczelnię).
Ważne: w przedstawianych dokumentach musi znajdować się informacja o skali, zgodnie z którą oceny zostały wystawione. Odbierając zaświadczenie, zawsze należy zwrócić na to uwagę. Skala jest bowiem istotnym czynnikiem w przeliczeniu ocen na punkty. Bez względu na to, jakie elementy są brane pod uwagę w rekrutacji na dany kierunek, wynik zawsze będzie przeliczony w skali od 0 do 100. W przypadku ocen stosuje się następujący wzór:
Objaśnienie:
p – jest wynikiem przeliczenia oceny do skali od 0 do 100,
ocena – jest uzyskaną przez kandydata oceną,
min – jest najniższą, a max – najwyższą oceną możliwą do uzyskania w skali, w której wystawiona została ocena kandydata.
- Jeśli kandydat posiada więcej niż jeden dyplom, może dodać wszystkie w swoim koncie, ale podczas rejestracji musi wybrać jeden – ten, który będzie podstawą obliczenia wyniku i przyjęcia na dane studia.
Egzaminy wstępne
W przypadku niektórych programów studiów organizowane są egzaminy wstępne. Przyjmują one różne formy – rozmowy kwalifikacyjnej, testu lub egzaminu pisemnego. Informacje o zakresie i formie egzaminu są podane w kartach studiów w systemie, często również na stronach wydziałów i instytutów. Dokładny termin oraz miejsce egzaminu publikowane są najpóźniej na 2 dni przed egzaminem w indywidualnym koncie kandydata.
Choć same egzaminy mogą mieć różne kryteria oceny i różne maksymalne liczby punktów do uzyskania – podczas ustalania wyniku kwalifikacji przeliczane są do skali od 0 do 100 przy użyciu następującego wzoru:
Objaśnienie:
p – jest wynikiem przeliczenia egzaminu do skali od 0 do 100,
wynik – jest wynikiem uzyskanym przez kandydata odpowiednio z rozmowy kwalifikacyjnej, testu lub egzaminu pisemnego,
max – jest najwyższym wynikiem możliwym do uzyskania z danego egzaminu.
Ważne: jeśli bierzesz udział w rekrutacji na kilka kierunków studiów, gdzie prowadzone są egzaminy wstępne, pamiętaj, że terminy tych egzaminów mogą się pokrywać, szczególnie w przypadku, kiedy są organizowane przez różne komisje wydziałowe. Nie będziemy mogli zorganizować dla ciebie egzaminów w innym terminie.
Inne elementy
Dla danych studiów może być określony dodatkowy element kryteriów. Sposób ustalenia wyniku z tego elementu jest określony w zasadach kwalifikacji na stronie systemu, w kartach studiów. Choć same dodatkowe elementy mogą mieć różne kryteria oceny i różne maksymalne liczby punktów możliwych do uzyskania – podczas ustalania wyniku kwalifikacji przeliczane są do skali od 0 do 100.
Przykład: wynik egzaminu EChemTest, uwzględniany w rekrutacji na chemię.