Poniższy spis obejmuje te dokumenty, które niezależnie od wybranego kierunku musi przedłożyć każdy kandydat posiadający obywatelstwo polskie na studia w języku polskim. Kompletną listę dokumentów sprawdzić można też w karcie wybranych studiów.
Informacje dla cudzoziemców znaleźć można tutaj, dla kandydatów na studia w językach obcych: welcome.uj.edu.pl/admission/documents.
Dokumenty wymagane na etapie zgłoszenia rekrutacyjnego
Na większość studiów drugiego stopnia w języku polskim nie ma wymogu wczytywania do systemu dokumentów na etapie zgłoszenia.
W przypadku kilku kierunków studiów kandydaci wczytują do systemu kopie dokumentów w celu obliczenia wyniku kwalifikacji. Informacje dotyczące konieczności wczytania dokumentów znajdują się w kartach studiów w części „Przebieg rekrutacji".
Dokumenty wymagane przy wpisie na studia
Wpisu dokonują jedynie kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia na studia, w miejscu (jednostce prowadzącej studia) i terminie (zgodnym z harmonogramem rekrutacji), o których zostaną poinformowani za pośrednictwem ich konta. Aby dokonać wpisu na studia, należy udać się do jednostki prowadzącej studia z kompletem wymienionych poniżej dokumentów:
-
ankieta osobowa ze zdjęciem (generowana z systemu IRK)
-
kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (wraz z oryginałem do wglądu)
-
kserokopia wydanego przez uczelnię dokumentu potwierdzający wyniki studiów wyższych (wraz z oryginałem do wglądu)
Podczas wpisu na studia kandydat musi potwierdzić swoją tożsamość i okazać:
-
dowód osobisty
Dodatkowo, od wybranych kandydatów mogą być wymagane również:
- dokumenty specyficzne dla danego kierunku studiów (informacja na temat znajduje się w karcie studiów
- pełnomocnictwo – gdy kandydata wpisuje pełnomocnik
Osoby, które posiadają dyplom wydany poza granicami Polski dostarczają również:
- apostille lub legalizację dla dyplomu wydanego poza granicami Polski
- poświadczone tłumaczenie wszystkich dokumentów sporządzonych w języku innym niż język studiów
OPIS – dokumenty podstawowe:
Ankieta osobowa ze zdjęciem
Ankietę osobową należy pobrać w formie pliku dopiero po otrzymaniu informacji o przyjęciu na studia. Wcześniej należy sprawdzić, czy wypełnione są wszystkie informacje w zakładce „Formularze osobowe” oraz, czy zdjęcie jest zaakceptowane przez administratora. Ankieta jest dostępna w zakładce „Zgłoszenia rekrutacyjne” pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”. Należy ją pobrać, wydrukować, podpisać na wszystkich stronach oraz złożyć razem z kompletem dokumentów. Jeżeli wpisu dokonuje pełnomocnik, to on może podpisać ankietę w zastępstwie kandydata.
Dyplom ukończenia studiów
Dokumentem uprawniającym do podjęcia studiów drugiego stopnia jest dyplom ukończenia studiów (co najmniej tytuł licencjata). Jeżeli kandydat ukończył studia i zdał wszystkie egzaminy, a czeka już tylko na wydanie dokumentu – może przedstawić wydane przez uczelnię zaświadczenie, a sam dokument donieść najpóźniej do 27 września 2021.
Dyplomy studiów uzyskane poza granicami Polski muszą być opatrzone apostille lub poddane legalizacji. Ponadto, wszystkie dokumenty sporządzone w języku innym niż polski powinny być przetłumaczone na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego. Dla studiów w językach obcych możliwe jest tłumaczenie na język studiów.
Dokument potwierdzający wyniki studiów
Na studia, na które do obliczenia wyniku kwalifikacji były brane pod uwagę wyniki studiów (średnia ze studiów, ocena na dyplomie, ocena z pracy dyplomowej czy też ocena z egzaminu dyplomowego), do wpisu wymagane jest przedstawienie dokumentu wydanego przez uczelnię, który potwierdza wynik brany pod uwagę. Może to być zaświadczenie o ukończeniu studiów, suplement do dyplomu lub inne zaświadczenie potwierdzone przez uczelnię, którą ukończył kandydat (na przykład wydruk z USOS lub wirtualnego dziekanatu potwierdzony przez jednostkę prowadzącą studia).
Zdjęcie do legitymacji i ankiety osobowej
Zdjęcie należy wczytać do konta na etapie dokonywania zgłoszenia rekrutacyjnego. Jest ono obowiązkową częścią ankiety osobowej i przed wpisem na studia musi być zaakceptowane przez administratora, gdyż jest to to samo zdjęcie, które widnieje później na legitymacji studenckiej.
Zdjęcie o minimalnej rozdzielczości 500x625 pikseli, i maksymalnym rozmiarze 5 MB powinno być wykonana en face (przodem), bez nakrycia głowy, na jasnym tle (zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu polskich dowodów osobistych).
Dowód osobisty (do wglądu)
Podczas wpisu na studia kandydat musi potwierdzić swoją tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego lub, w przypadku jego braku, paszportu. W przypadku wpisu przez pełnomocnika, również należy mieć przy sobie kopię dokumentu kandydata. Nie musi być ona tłumaczona ani potwierdzona przez notariusza.